Mluvili jsme s Bobem Segersem. Jedním z hlavních designérů belgického Studia Segers. Dvě generace rodiny působí pod touto značkou na poli produktového a grafického designu a také v oblasti architektury. Navrhují s pokorou k životnímu prostředí a materiálům. Fascinovaní rytmem architektury, hudby a přírody vytvořili podobu nové kolekce sedacího nábytku Morse. Vznikla pod taktovkou českého výrobce městského mobiliáře mmcité.
Věnujete se architektuře, produktovému designu a grafice. Tři odlišné směry, které jsou však úzce propojeny. Proč právě tyto oblasti?
Jsme rádi, že můžeme být součástí celého vývoje produktu, proto ve Studiu Segers zastává grafický design důležitou roli. Dnes je navržení kvalitního produktu jen polovičním úspěchem. Nabízíme také pomoc s jeho prezentací, aby na trhu uspěl a našel správného zákazníka. Je to proces od focení, přes cenotvorbu až po marketing, který zastává klíčovou roli. Díky tomu spolupracujeme s řadou externích partnerů, jako jsou fotografové, 3D umělci, marketingový specialisté, což nám umožňuje vytvořit celý balíček služeb.
V studiu zároveň spolupracujeme s architekty, dodávají nám jinou perspektivu pro kreativitu. Mívají holistický přístup k projektům, zatímco my, jako produktoví designéři, se zaměřujeme na nejmenší detaily. Vzájemné sdílení názorů je důležitým momentem, který nás vede k nejlepšímu možnému propojení produktu a architektury.
Vaše studio považujeme za rodinnou firmu. Jaká je spolupráce dvou generací?
Spolupráce je klíčovým aspektem naší práce. Pro nás je navrhování kolektivní praxí. Architekturu vede bratr s manželkou, grafickému designu se věnuje moje manželka a matka, produktový design vedu já, společně s tátou a Tomem, se kterým jsem navrhl kolekci Morse. Věříme v to, že mix tří kreativních disciplín, generací a otevřená komunikace, kterou vůči sobě máme, jsou našimi nejsilnějšími stránkami.
V čem je proces tvorby architektury a designu stejný, v čem se naopak odlišuje?
Za éru fungování našeho studia jsme pracovali na různých projektech. Od jednoduché kuchyňské židle až po výrazné sedací prvky, od celých vil až po kurníky… Je důležité, aby produkty a architektura byly v harmonii s kontextem projektu. Vždy myslíme na to, pro koho projekt navrhujeme a jak má sloužit. Funkce, komfort a způsob užívání jsou ultimátní otázky v procesu navrhování, ten je v obou disciplínách stejný, liší se jen měřítkem.
Navrhujete často produkt pro konkrétní stavbu?
Někdy ano. Architekturu však vnímáme více jako zdroj inspirace. Věříme v to, že naše projekty jí mohou sloužit, nechat jí mluvit a nestrhávat na sebe zbytečně pozornost. Někdy jí naopak zvýraznit, nebo jí dodat extra nádech například výraznou barvou.
„Sofistikovaná jednoduchost.“ Po přehlédnutí vašeho portfolia, nejen toho produktového, najdeme jednoduché a trefné tvary. Stala se jednoduchost vaší identitou?
Dobrý design nemusí vždy strhnout veškerou pozornost. Je spíše estetický, taktilní a srozumitelný. Ve Studiu Segers se snažíme reprezentovat lidský přístup, věříme v rovnováhu, integritu a kvalitu. Lidé někdy přemýšlejí nad architekturou a designem v rovině wow efektu. Nejvýraznější jsou obvykle jednoduché, dobře proporční tvary. Náš proces navrhování je o zdokonalování, rovnováze a redukci, o nalezení té nejlepší puristické formy výsledného objektu.
Pro společnost mmcité jste navrhli novou kolekci sedacího nábytku, nesoucí název Morse. Je to váš pilotní produkt pro tohoto českého výrobce, jaký byl proces navrhování a vývoje kolekce?
Vždy nás fascinoval rytmus věcí. Kolonády v moderní či klasické architektuře, hudba, dlouhé chodby letiště a železničních stanic. Rytmy, které naleznete v přírodě či grafický text zpracovaný v denním tisku.
Rytmus přispívá k vnímání pohybu a plynutí architektury a designu. Tento tok a pohyb jsme chtěli odrážet v sedacích prvcích Morse vytvořením opakujícího se nedefinovaného vzoru teček a čar. Následují cestu svého okolí. Celou sestavu nese profil složený z rovných a ohýbaných prvků, nabízí volnost při vymýšlení lavičky jakékoli velikosti a tvaru. Díky tomu se produkt přizpůsobuje požadavkům okolí.
Morse je kolekce exteriérového městského mobiliáře, může být však použita i v interiérech…
Ano, je to multifunkční objekt do jakéhokoli prostoru – veřejný park, polo veřejná zahrada, nádraží či galerie. Dokončení produktu může být v různých barvách a materiálech. Také přichází se sérií doplňků, integrovaným stolkem, opěrkou, područkami, s možností nabíjení přes USB a s osvětlením. Toto příslušenství lze – stejně jako sedadla – umístit na kovový profil. Modulární systém sedacích prvků se snadno přizpůsobí jakémukoli prostředí.
Do jakých barev byste oblékli Morse, kdyby se měl nacházet u vás ve studiu?
Zvolili bychom černý rám s naolejovaným, tepelně upraveným dřevem, aby produkt ladil s naší tmavou betonovou fasádou.
Před studiem máme černý hliníkový piknikový stůl, který náš tým využívá k obědu či venkovnímu meetingu. Přestože je jasně umístěn v neveřejném prostoru, všimli jsme si, že jej využívají i náhodní kolemjdoucí. Zdá se, že se jim naše zahrada líbí a nám to nevadí. Obvykle čekáme až si všimnou, že jsou v zahradě studia, a následně odejdou v moment milého trapného uvědomění.
Užíváme si tyto malé interakce lidí využívajících tento zdánlivě „veřejný park“ a Morse by tyto momenty ještě více podpořil.
Každý, kdo žije ve městě, je určitým způsobem ovlivněn jeho veřejným prostorem. Máte ve svém okolí místo, kde se cítíte dobře a proč?
Veřejný prostor je velmi důležitý, je přímo spojen s každodenním životem všech lidí. Myslíme si, že by měl podporovat interakci mezi lidmi, společenský život a komunikaci. Osobně miluji pulzující města, která navštěvuji díky mé práci. Vždy ocením dobrou pěší infrastrukturu, díky které si vychutnám atmosféru místa. Naše studio se kontrastně nachází v malém městě Maaseik v Belgii. V každodenním životě oceňuji klid, ticho a přírodu.
Během Designbloku budete společně s firmou mmcité představovat novou kolekci ve Veletržním paláci. Kde vás návštěvníci během tohoto týdne objeví?
Designblok navštěvujeme od roku 2020, poprvé jsme tam přijeli díky spolupráci s českou značkou Todus. Od té doby velmi oceňujeme jeho kreativní přístup a atmosféru. Je odlišný od jakéhokoli jiného veletrhu, jako například IMM Cologne nebo Salone del Mobile v Miláně. Vyzývá účastníky, aby vytvořili umělecké prezentace, líbí se nám moment překvapení, který při návštěvě výstav nastane.
Prezentaci kolekce Morse a značky mmcité na Designbloku navrhlo duo Lexová & Smetana. Je to interaktivní stánek, na který se velmi těšíme. 4. října v 17:00 představíme kolekci ve stánku P42, kde všechny srdečně zveme.
Kromě mmcité jsme i letos navázali spolupráci se značkou Todus. Novou kolekci představujeme také na jejich stánku ve Veletržním paláci, takže nás návštěvníci přehlídky designu zastihnou i tam.
… –.- -. … – / … – …-. …