Mluvili jsme s ředitelem španělského festivalu Concéntrico, jehož součástí jsou i produkty mmcité. Malé městečko Logroño se už po desáté promění a jeho ulice se zaplní desítkami projektů. Javier nám prozradil, že Concéntrico ovlivňuje změny, které nastávají ve veřejném prostoru Logroña. Také to, že právě design a architektura jsou podle něho výkonnými nástroji pro zlepšení života ve městech.
Přejeme vám příjemné čtení a těšíme se v ulicích Logroña od 25. 4. do 1. 5.
Javiere, jak bude podle vás vypadat ulice za deset let?
Myslím si, že to bude ulice, ve které můžeme vnímat čas jako určující nástroj. To je to, čím se v Concéntrico zabýváme od roku 2015 a myslím si, že by se čas dal aplikovat i na veřejný prostor a město jako takové.
Jak jste se vlastně dostali k organizaci festivalu Concéntrico?
Concéntrico je pro mě velmi osobním a srdečním projektem. Je založen na mém zájmu o studium města, o propojování jeho obyvatel a fyzického prostředí, ve kterém žijí. V konečném důsledku vnímám architekturu a design jako výkonné nástroje pro zlepšení života v komunitě a vytváření propojených a inkluzivních společností. Rok co rok jsem kurátorem festivalu a vždy se snažím prohloubit a posunout právě toto ústřední téma, které je východiskem celého projektu.
„Ulice za deset let“ je program festivalu, jehož součástí je i mmcité. V rámci mezinárodního Open Callu jste vybrali projekt Scenius 26003, který zastřešuje Porto Academy, v čele s Darynem Knoblauchem. O čem je tento projekt?
Je to způsob, jak oslavit naši reflexi, kterou budujeme neustále u každého ročníku. Tento projekt vnímám jako příležitost pro práci se strategickou myšlenkou, ve které jsou procesy inovativní. Začleňujeme do něj lidi, sbíráme jejich názory a společně hodnotíme změny, které nastávají. Primárně myslíme dlouhodobě, je to i tím, že se bude opakovat příštích 10 let.
Takže to není náhoda, že jej uvádíte v letošním roce poprvé?
Je to způsob, jakým uděláme tlustou čáru za mnoha problémy a přístupy, které jsme s městem v minulosti řešili. Jsme jiní než před 10 lety, právě proto chceme zvolit také jiný přístup. Díky sdílení našich poznatků s veřejností, které získáváme skrze organizaci festivalu a naše působení ve veřejném prostoru, můžeme čerpat nové pohledy na ulici, město a jeho změnu.
Myslíte si, že toto sdílení vašich znalostí může přispět k formování měst budoucnosti?
Ano, věříme, že všechna města se mohou navzájem od sebe učit. Logroño je v tomto dobrým příkladem. V projektu jsme dosáhli zralosti, také v naší spolupráci s městem. Prokazují nám důvěru a my můžeme realizovat drtivou většinu našich instalací a návrhů.
Jak vnímáte úlohu festivalů jako Concéntrico při podpoře inovací a dialogu v oblasti designu a architektury?
Věřím, že je jejich role zásadní. Je to oblast inovací a tvorby v požadované budoucnosti. Neexistuje žádné napětí z bezprostřední potřeby změny – navrhujeme výzvy a posun města proto, že chceme, ne proto, že musíme. Při každodenní práci jsme tak zahlceni, že si ani neumíme představit vznik takových myšlenek, my si je ale můžeme při organizaci festivalů dovolit.
Jaký program bychom během Concéntrica neměli zmeškat?
Budeme slavit, debatovat i tancovat ještě více než v předchozích ročnících. Nabídneme rozsáhlý program s 21 intervencemi, setkáními a aktivitami, které chystalo několik měsíců více než 100 profesionálů z 20 různých národností. Jsou to projekty, které navrhují renaturalizaci veřejných prostor, reinterpretaci tradiční a moderní architektury pro zlepšení měst, opětovné využití materiálů. To vše ve směsi, která nás vede k představě každodennosti od skutečného k neskutečnému.